Laptop do montażu filmów – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze.
Laptop do montażu filmów – jak wybrać?
Laptop do montażu filmów to obok kamery i statywu to jedno z podstawowych narzędzi dla filmowców. Laptop do montażu powinien cechować się przede wszystkim wydajnością i funkcjonalnością. Szukając dobrej jednostki, która sprawi, że montaż i późniejsze renderowanie będzie komfortowe i szybkie. Szczególnie gdy produkcją filmową zajmujemy się profesjonalnie. Podstawowymi funkcjonalnościami jakimi powinien cechować się laptop do montażu filmów to:
- mocny procesor
- wydajna karta graficzna
- dobra matryca realnie odzwierciedlająca kolory
- im więcej pamięci RAM tym lepiej.
Jeżeli cały montaż planujemy wykonać na laptopie pracując na wymagających formatach takich jak (np. .mov czy .tiff) wymagające odpowiedniej precyzji, najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w mobilną stację roboczą, z bardzo dobrą matrycą najlepiej Full HD w technologii IPS. Omówmy poszczególne parametry jakimi powinien cechować się dobry laptop do montażu filmów.
Laptop do montażu filmów – procesor
Jedną z najważniejszych cech laptopa do montażu powinien być odpowiednio mocny procesor. Najlepsze będą procesory wielowątkowe (4 wątkowę lub 8 wątkowe). Dzięki wydajnym procesorom obliczenia będą przebiegały szybciej i wydajniej. Do wyboru mamy dwóch wiodących producentów dostarczających procesory. Są nimi Intel i AMD. Intel oferuje procesory, które dedykowane są pod zaawansowane obliczenia Intel Core i7 (wyższe częstotliwości taktowania) i nieco słabszy procesor Intel Core i5. Ważna jest też generacja procesora – im wyższa tym lepiej. Procesory AMD mimo, że gonią swoimi osiągami procesory Intela obecnie rzadziej są brane pod uwagę przy wyborze sprzętu do grafiki. Intel jest tutaj niekwestionowanym liderem.
Laptop do montażu filmów – karta graficzna
Wybierając laptop do obróbki filmów, przede wszystkim, powinniśmy zwrócić uwagę na wydajną kartę graficzną. Decydując się na laptopa do montażu na którym zamierzamy renderować filmy powinniśmy zainwestować w karty graficzne dedykowane. Złym rozwiązaniem są zintegrowane karty graficzne, ponieważ praca wtedy będzie mniej płynna, zwyczajnie laptop podczas montażu będzie bardzo obciążony i będzie ‘zamulał’. Dzięki dedykowanej karcie graficznej obliczenia graficzne będą znacznie szybsze a tym samym workflow, czyli płynność pracy znacznie lepsza. Dobrym rozwiązaniem są karty NVidia Quadro.
Laptop do montażu filmów – matryca/ekranu
Jeżeli planujemy montować filmy na laptopie, bardzo ważnym elementem jest dobra matryca. Najlepszym rozwiązaniem będą metryce Full HD i więcej w technologi IPS. Dzięki wyższej rozdzielczości ekranu minimu 1920×1080 otrzymujemy lepszą jakość obrazu i możemy dostrzec wszelkie szczegóły obrazu. Warto, abyśmy wyposażyli się w wysokiej jakości matrycę, jeżeli chodzi o odwzorowanie kolorów. Nawet w przypadku największej, dostępnej przekątnej, większość grafików i tak nie jest usatysfakcjonowana wielkością matrycy laptopa. Olbrzymim udogodnieniem jest również automatyczny kalibrator kolorów w niektórych laptopach np. Lenovo ThinkPad seria Carbon. Możliwość manualnej kalibracji obrazu jest znacznie dokładniejsza i pozwala na najlepsze odzwierciedlenie kolorów.
Nie bez znaczenia jest też przekątna ekranu. Do montażu najlepiej sprawdzają się matryce o większych przekątnych obrazu. Minimalnym wygodnym rozwiązaniem będą laptopy z przekątną ekranu 16 cali. Z pewnością nie ma sensu kupować laptopa o przekątnej poniżej 16 cali, bo edycja filmów na nim będzie po prostu bardzo męcząca. Im większa matryca tym wygodniejsza praca. Warto też pomyśleć, o laptopie, który ma możliwość podpięcia zewnętrznego monitora. W dobry monitor poleasingowy znajdziecie na naszej stronie.
Laptop do montażu filmów – pamieć RAM
Jeżeli planujemy pracować na plikach dużej rozdzielczości to konieczne będzie posiadanie w laptopie odpowiedniej ilości GB RAM. W przypadku pracy nad zaawansowanymi projektami 8 GB pamięci RAM będzie niezbędnym minimum. Tutaj podobnie jak w przypadku wątkowości procesorów im więcej pamieci RAM tym lepiej. Na rynku dostępne są latopy z 16 GB RAM z możliwością rozbudowy do 32 GB pamięci RAM. Na pewno dobrym rozwiązaniem będzie 64-bitowy system operacyjny (32-bitowy to obecnie archaiczny przeżytek minionej epoki).
Laptop do montażu filmów – dysk twardy
Jeżeli zależy nam na płynnym działaniu programów takich jak Adobe Premiere Pro, Sony Vegas Studio czy AVID niezbędny będzie w laptopie dysk SSD. W zależności od zaawansowania i objętości realizowanych prac zalecamy rozwiązania dysków SSD większe niż 250GB. Bardzo ważne, aby zamieszczony dysk SSD w laptopie był szybki (miał możliwie szybkie złącze mSATA). Dodatkowymi zaletami SSD jest wszystkim fakt, że jest odporny na wstrząsy, a brak ruchomych elementów to dłuższa żywotność.
PODSUMOWANIE
Inwestując w dobry laptop do montażu filmów, powinniśmy kierować się przede wszystkim parametrami ekranu i podzespołów. Dobrą komfortową pracę zapewni wydajny laptop, który cechuje:
- procesor Intel i7 4 lub 8 wątkowy
- karta graficzna dedykowana np. NVidia Quadro
- minimum 8 GB pamięci RAM
- dysk twardy SSD
- matryca Full HD w technologi IPS
Zajrzyj do naszego Salonu Computer Alliance
Oraz przeczytaj i zobacz Opinie o Computer Alliance