Idealny laptop dla programisty – jaki powinien być?

Laptop dla programisty – cechy dobrego sprzętu.

Laptop dla programisty to praktyczne nieodzowny element kodowania. No chyba, że kodujesz na stacjonarce, ale to temat na inny wpis.

W tym artykule odpowiemy sobie na następujące pytania:

  1. jaki jest najlepszy laptop dla programisty
  2. na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze
  3. jaki wybrać system operacyjny

Jest wiele takich zawodów, w których posiadanie dobrego laptopa to podstawa. Najlepszy sprzęt powinni wybierać przede wszystkim, montażyści filmowi, graficy, szczególni Ci od modelowania 3D, muzycy, a także programiści i web developerzy. Dla programistów i web developerów najlepiej sprawdzi się sprzęt wielofunkcyjny. Zarówno do pracy jaki do prywatnych zastosowań, oglądania filmów, grania w gry, serfowania po necie czy oglądania Twitcha.

Zachęcamy też do lektury artykułu: Laptop dla web developera – TOP5 w 2017r. 

Laptop dla programisty

Laptop dla programisty – zaczynamy

Komputer przenośny to podstawowe narzędzie pracy programistów. Wielu z Was pracuje jako ‘wolny strzelec’ i pracuje na sprzęcie zarówno w biurze i w domu. Dlatego warto, aby sprzęt był wytrzymały, możliwie lekki, a wydajne parametry powinny zagwarantować wydajną i komfortową prace. Do samego programowania nie potrzeba bardzo mocnego komputera, jednak lepszy procesor, szybszy dysk i wyższa jakość wykonania sprawią, że praca i tym samym kodowanie będzie przebiegać zdecydowanie szybciej.

Laptop dla programisty – przekątna ekranu

Dobry ekran to podstawa komfortowej pracy przy laptopie. Jak pewnie większość programistów preferujemy pracę na dużym ekranie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też inwestycja w takiego laptopa, który pozwoli na podłączenie zewnętrznego monitora. Praca na dwóch ekranach jest bardzo komfortowa. Najlepszy monitor do programowania to monitor, którego pionowa krawędź jest jak najdłuższa, mieści się wtedy sporo kodu co znacząco ułatwia pracę. Dobrym wyjściem są tutaj panoramiczne monitory z funkcją obrotu.
Jaka przekątna ekranu laptopa będzie najlepsza? Wszystko zależy od Twoich preferencji i sposobu pracy. Jeśli cały czas pracujesz w domu i lubisz dużo przestrzeni na ekranie, najlepszym wyborem są laptopy o dużej przekątnej – nawet do 18 cali.
Jeżeli zależy Ci na większej mobilności i planujesz pracować w różnych miejscach to wygodniejsze będą laptopy o wielkości około 14 – 15 cali. Warto też przed zakupem zobaczyć wielkość takich laptopów i upewnić się, że taki sprzęt nie będzie za mały. Szczególnie jeżeli chciałbyś dla siebie laptop z ekranem FullHD, 2K i więcej. Ikony wtedy będą bardzo małe. Uniwersalnym rozmiarem jest przekątna 15,6 cali.

Naszym zdaniem, najlepszy laptop dla programisty powinien mieć matową matrycę.

Laptop dla programisty – jaka klawiatura?

Programista pracuje nie tylko głową, ale także palcami. Bardzo ważne jest, aby laptop dla programisty miał wygodną klawiaturę. Niektóre laptopy, szczególnie te marketowe, wypadają bardzo słabo. Klawisze w nich wykonane są z cienkiego plastiku i klawisze niewygodnie uginają się pod naciskiem. Laptopy biznesowe takiego problemu nie mają. Mają bardzo wygodną klawiaturę. Pod uwagę należy brać także swoje preferencje – do klawiatur laptopów niektórych firm trzeba się przyzwyczaić (dotyczy to szczególnie Lenovo i Apple), gdyż mają inny nieco inny układ.

Laptop dla programisty – jakość wykonania.

Ogólnie jeżeli chodzi o laptop dla programistów – drogi są dwie. Niska jakość vs. wysoka jakość. Często w sklepach elektronicznych dominują tanie, plastikowe laptopy zazwyczaj kosztujące ok. 2000zł, które wykonane są z bardzo niskiej jakości plastiku. Takie laptopy często ulegają uszkodzeniom. Innym głównym problem jest beznadziejny system chłodzenia. Tani laptop z mocnymi parametrami technicznymi potrafi bardzo szybko się nagrzewać. Nawet od 1 dnia użytkowania. Naszym zdaniem programista, który chce, by sprzęt posłużył mu przez długie lata, powinien zdecydować się na sprzęt klasy biznesowej.

Dobrej jakości wykonanie laptopa to przede wszystkim:

  • Solidne wykonanie – sprzęt powinien mieć metalową (wykonaną ze stopu metali) obudowę oraz stalowe zawiasy
  • Łatwą możliwość wymiany podzespołów – tani sprzęt jest pozbawiony takiej możliwość

Laptop dla programisty – jakie parametry techniczne?

Programowanie nie należy do najbardziej wymagających czynności dla laptopa. Jeżeli jednak zależy Ci na komforcie pracy i dużej wydajności i braku lagów. Normą są dzisiaj komputery, które posiadają:

  • procesor Intel Core i5 lub i7
  • dysk twardy SSD (opcjonalnie z HDD)
  • 8 GB pamięci RAM
  • Zintegrowana karta graficzna

Powyższe podzespoły pozwalają na wydajną i komfortową prace przez następne kilka lat. Zawsze jest też możliwość podkręcenie podzespołów. Możesz to to zrobić samodzielnie lub zlecić to specjalistą od komputerów. Kliknij w link i zobacz: Naprawa Laptopów Warszawa.

Laptop dla programisty – system operacyjny?

Jak pewnie zauważyłeś większość programistów korzysta z Maków, a co za tym idzie z macOS’a. Przyznam szczerze, że my sami kiedyś korzystaliśmy z MacBook’a. Nie oznacza to jednak, że są to rozwiązania najlepsze dla programistów, szczególnie dla tych programujących w .Net, wtedy normalnym wyborem byłby ofc system operacyjny Windows.

Rozważyliśmy już kwestie Windows’a i macOS’a, a między tymi dwoma systemami stoi jeszcze jeden czyli Linux. Warto polecić go szczególnie doświadczonym programistom.

Laptop poleasingowy czy warto

Laptop dla programisty – baterie – ważny aspekt.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem, często pomijanym przy zakupie laptopa jest bateria. Bateria to ważny aspekt jeżeli planujemy pracować poza biurem, gdzie nie dysponujemy stałym źródłem prądu. Oprócz gwarantowanego czasu pracy na baterii ważne jest również, aby bateria przez długi czas utrzyma gwarantowany długi czas pracy na baterii. Wiem masło maślane. Ale ilu z Was ma sprzęt, który nie wytrzymuje nawet jednej godziny? No właśnie. Dlatego warto inwestować w laptopy sprawdzonych marek z linii biznesowych. W ofercie takich firm, jak Dell czy Apple, można znaleźć laptopy, których czas działania przekracza 10 godzin. Jest to okupione oczywiście mniejszymi rozmiarami (13 cali), oraz nieco gorszymi parametrami, niż w przypadku innych laptopów.
Klikając w linki prezentujemy laptopy z linii biznesowych od renomowanych producentów:

  1. DELL Precision
  2. Lenovo ThinkPad
  3. HP EliteBook

Laptop dla programisty – Podsumowanie

Obecnie mamy bardzo duży wybór laptopów dla zastosowań web developerskich i programistycznych. Producenci kuszą kartami graficznymi, designerskimi obudowami i innymi bajerami i gadżetami. Wybierając laptop dla programisty powinniśmy ostrożnie podejść do tematu. Rozsądek i dobre rozeznanie rynku. Warto dobrze przemyśleć zakup – chociaż programista zarabia bardzo dobrze to bez sensu przepłacać za plastikowy marketowy sprzet. Warto zainwestować w jeden porządny laptop biznesowy, który posłuży na długie lata i będzie naszym przyjacielem podczas podróży po kolejnych linijkach i stronach kodu.

Jeśli macie jakieś pytania lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu:
☑ Krzysztof Zduńczyk
☑ Key Account Manager
☑ tel. 796-431-478
warszawa@computer-alliance.pl
Na nas zawsze możecie liczyć!

Zobacz opinie o Computer Alliance, klikając w obrazek
computer alliance opinie

[]