Jaki powinien być laptop dla architekta?

Współczesne projektowanie budynków i wnętrz to praca, która w dużej mierze odbywa się w oparciu o specjalistyczne programy. Wymaga zatem profesjonalnych narzędzi i sprzętu, który pomoże realizować powierzone zadania szybko i efektywnie. Zobaczcie zatem, na co warto zwrócić uwagę kupując laptop dla architekta.

komputer dla architekta

Obraz to podstawa

W tego typu branży liczy się przede wszystkim wydajny sprzęt, który poradzi sobie z zaawansowanymi programami graficznymi. Stawiamy więc na rozwiązania, które nam to zapewnią, czyli dedykowaną kartę graficzną, stanowiącą oddzielny, instalowany na płycie głównej układ. W klasycznych komputerach montowane są głównie karty jednowątkowe, które dobrze sobie radzą w przypadku gier, ale jeśli chodzi o komputery dla osób pracujących z grafiką, dużo lepiej sprawdzają się rozwiązania o zupełnie innej, wielowątkowej architekturze, które zapewniają efektywną i stabilną pracę. Przykładem są tutaj m.in. karty z serii NVIDIA Quadro, które dobrze się spisują w przypadku programów projektowych.

Przy tego typu pracy spore znaczenie ma również monitor, poczynając od odpowiedniej wielkości (najmniejsze laptopy raczej się tu nie sprawdzą), a kończąc na matrycy – najlepiej IPS Full HD, zapewniającej dobre odzwierciedlenie barw oraz duże kąty widzenia, co jest bardzo istotne w przypadku prac graficznych.

Mobilne stacje graficzne – jakie firmy?

Większość producentów posiada serie dedykowane tego typu specjalistom. Są to tzw. mobilne stacje graficzne, czyli mocne i wytrzymałe komputery zaprojektowane do ciągłej pracy pod dużym obciążeniem. Oprócz odpowiednich kart graficznych posiadają bardzo wydajne procesory i pojemne dyski, charakteryzują się bardzo dobrze zaprojektowanymi układami chłodzenia, a przede wszystkim wykonane są z dużo lepszych komponentów.

W tym przypadku stawiamy przede wszystkim na trzech, sprawdzonych producentów, czyli Dell, Lenovo i HP. W przypadku firmy Dell, jako laptop dla architekta świetnie sprawdzi się sprzęt z serii Precision, jeśli chodzi o Lenovo, warto zwrócić uwagę na linię ThinkPad i serię W (np. W530, W540 itp.), z kolei w przypadku firmy HP postawilibyśmy na serię EliteBook z rozszerzeniem W.

Wszystkie, powyższe komputery są podobnie skonstruowane i doskonale nadają się do pracy z grafiką. Poza tym istnieje w nich możliwość wymiany podzespołów, czyli zawsze możemy tutaj zmienić kartę graficzną czy rozbudować pamięć RAM (i to korzystając z czterech slotów, a nie dwóch, jak w przypadku większości klasycznych komputerów). Najczęściej w przypadku tego typu sprzętu możemy również podłączyć 2 dyski twarde, SSD i zwykły – magnetyczny, co przekłada się na szybkość pracy i na ilość miejsca na dane, a tych, w przypadku pracy z grafiką jest zazwyczaj bardzo dużo.

Największy minus – cena

Decydując się na laptop dla architekta, który spełni wysokie wymagania i będzie pomagał, a nie przeszkadzał w pracy, trzeba postawić na sprzęt wysokiej jakości, a co za tym idzie, droższy niż klasyczny komputer. Proponowane przez nas rozwiązania to najwyższa półka, czyli sprzęt, który kosztuje niemało, ale za to jest „dopieszczony”.

Szukając jednak oszczędności, warto postawić na sprzęt poleasingowy, gdzie maszynę za kilkanaście tysięcy złotych możemy kupić w dużo przystępniejszych cenach. Komputery są w bardzo dobrym stanie i po generalnym serwisie, a ich wydajność się praktycznie nie zmienia, dzięki czemu mogą służyć jeszcze kolejne lata. Zapraszamy zatem do naszego salonu, gdzie profesjonalni doradcy pomogą Wam wybrać komputer dostosowany do konkretnych potrzeb.

Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi. Majątkowe prawa autorskie do materiałów umieszczonych na tych stronach przysługują wyłącznie Computer Alliance.

[]