Jak wybrać monitor do pracy? – Monitor do biura – blog Computer Alliance
Jak wybrać monitor do pracy? Monitor do biura – blog Computer Alliance
Rozdzielczość
Jeżeli w pracy wykorzystujemy arkusze kalkulacyjne lub mamy do czynienia z grafiką, rozdzielczość monitora powinna wynosić 1920×1080 pikseli. Natomiast w żadnym wypadku nie powinna być mniejsza niż 1680 x 1050 pikseli. Na małą rozdzielczość możemy sobie pozwolić tylko wtedy, kiedy monitor będzie wykorzystany na kasie, w każdym innym przypadku im będzie ona większa, tym lepiej. Jeżeli w biurze mamy zamiar pracować nad naprawdę wymagającymi projektami, to dobrze będzie zainwestować w ekran o proporcjach 21:9 i rozdzielczości 2560×1080 pikseli.
Monitor do biura – ile cali?
Kupujący często zastanawiają się, jak duży monitor do pracy będzie najlepszy, ale tak jak wspominaliśmy wcześniej, nie wielkość się liczy, a jakość i rozdzielczość. Do podstawowych zastosowań z powodzeniem wystarczy wielkość 22-24 cale. Oczywiście możemy kupić także większy, ale trzeba się wtedy zastanowić, czy rzeczywiście jest to konieczne.
Rodzaj matrycy
Obecnie w sprzedaży znajdziemy dwa główne typy matryc monitorów: TN i IPS.
- Matryce TN są tanie i mają stosunkowo krótki czas reakcji. Jednakże poza tym posiadają właściwie same wady. Przede wszystkim źle odwzorowują kolory, nie wyświetlają głębokiej czerni, szybko pojawiają się na nich martwe pixele, a także cechują się wąskimi kątami widzenia w poziomie i w pionie (170 stopni w poziomie i 160 w pionie).
- Matryce IPS natomiast bardzo dobrze odwzorowują kolory, uwidaczniają głęboką czerń i intensywne kontrasty, a także cechują się szerokimi kątami widzenia (178 stopni w pionie i w poziomie). Niestety ich wadą jest dość wysoka cena.
Wybierając monitor do pracy biurowej możemy spotkać się jeszcze z matrycami PVA, które cechują się jakością uśrednioną w stosunku do TN i IPS, a także z matrycami MVA.
Z pewnością monitor do pracy z tekstem i arkuszami powinien posiadać matową matrycę. Zapobiegnie to refleksom światła, które będą pogarszać widzenie i męczyć wzrok. Błyszczące matryce nie nadają się do długotrwałego używania.
Jasność ekranu
Monitor do biura powinien mieć możliwość dowolnego ustawienia poziomu jasności. Zazwyczaj w większości przypadków jasność powinna być ustawiona na poziomie 120-140 cd/m2, natomiast podczas bardziej skomplikowanych działań konieczna będzie jasność rzędu 200 cd/m2. Z pewnością w przypadku monitora biurowego warto zwracać uwagę na to, czy posiada standardowy poziom jasności na poziomie minimum 250 cd/m2.
Obudowa monitora
Monitor do pracy ciągłej ma nam służyć latami, dobrze więc żeby był wykonany solidnie i z dbałością o szczegóły. Jego obudowa powinna być wykonana z dobrych jakościowo materiałów, które cechują się dużą sztywnością. Dobrze byłoby też, żeby plastik, z którego będzie wykonana obudowa naszego monitora był odporny na zarysowania. Nie należy wybierać bardzo lekkich monitorów, bo będą one podatne na przewrócenie, a to może skończyć się całkowitym zniszczeniem.
Dobry monitor powinien być ustawiony na podstawce, która umożliwi obracanie go dookoła własnej osi, a także odchylanie. Ma to szczególne znaczenie, kiedy przy monitorze pracuje kilka osób i każda z nich musi go ustawić tak, żeby pracowało jej się wygodnie.
Jaki monitor kupić do biura, na co zwrócić uwagę?
W kwestiach czysto technicznych przede wszystkim powinniśmy szukać monitorów, które mają:
- Gniazdo cyfrowe DVI i analogowe D-Sub;
- Złącze USB i HDMI;
- Czujnik światła;
- Długi okres gwarancji
Cena monitorów biurowych
Dobrej jakości monitor kupimy z powodzeniem już za mniej niż 500 zł. Ceny tych lepszych modeli oscylują natomiast w granicach ok. 1000 zł i więcej. Jednakże tani monitor do biura nie zawsze jest dobrym wyjściem. Szczególnie wtedy, kiedy będzie z niego korzystała osoba z wadą wzroku. Znacznie lepiej będzie zapłacić trochę więcej i wybrać taki model, który zapewni nam też ergonomiczną pracę. W przypadku lepszego monitora możemy oczekiwać też, że pobór energii będzie niższy, a więc korzystanie z niego będzie w konsekwencji tańsze. W kwestii oszczędności z pewnością nie powinniśmy wybierać monitora, który podświetlany jest świetlówkami CCFL, gdyż pobierają one zbyt dużo energii. Podświetlenie LED jest znacznie tańsze.
Monitor do firmy to sprzęt, w który będziemy patrzeć przez wiele godzin. Im będzie on lepszy, tym większy będzie nasz komfort w pracy.