Fakty na temat wirusów komputerowych, o których warto wiedzieć
Wirusy komputerowe to zagrożenie, które dotyczy wszystkich posiadaczy komputerów, smartfonów czy tabletów, a ofiarami złośliwego oprogramowania są zarówno przedstawiciele rządów i wielkich korporacji, jak i małe firmy oraz indywidualni użytkownicy. Co warto o nich wiedzieć? Postanowiliśmy zebrać kilka faktów i ciekawostek na ten temat.
- kreowanie wirusów prawdopodobnie nie jest atrakcyjnym zajęciem dla płci pięknej, ponieważ znanych jest bardzo mało twórczyń tego typu oprogramowania. Typowy twórca wirusów to chłopak/mężczyzna w wieku od czternastu do dwudziestu pięciu lat.
- uznaje się, że aż 70 procent z nich działa na zlecenie zorganizowanych grup przestępczych, chociaż zdarza się, że zajmują się tym zwykłe dzieciaki, które po prostu chcą sprawdzić swoje umiejętności programistyczne.
- każdego roku wirusy komputerowe wyrządzają straty warte miliony dolarów, powodując awarie systemów, uszkadzając lub kasując dane, pobierając informacje itp.
- największe ryzyko zaatakowania przez wirus komputerowy dotyczy mieszkańców Stanów Zjednoczonych, a następnie Rosji. Według raportu przedstawionego przez firmę Microsoft oraz magazyn „Consumer Report” aż 40 procent amerykańskich gospodarstw jest dotkniętych przez wirusy komputerowe. USA zawyżają średnią, ponieważ uznaje się, że około 32 procent wszystkich komputerów na świecie jest zainfekowana złośliwym oprogramowaniem.
- wirusy były znane, zanim Internet stał się popularny. Początkowo większość z nich rozprzestrzeniała się za pomocą nośników wymiennych, w szczególności dyskietek, za pomocą których użytkownicy wymieniali większość informacji.
- do roku 1990 znanych było około 50 wirusów komputerowych. W późnych latach 1990, liczba ta wzrosła do ponad 48 tysięcy. Obecnie liczy się je w milionach, spośród których kilka stało się powszechnie znanych.
- wirus Melissa, który został stworzony w USA w 1999 roku był tak potężny, że zmusił Microsoft i wiele innych, dużych firm do wyłączenia systemów poczty elektronicznej do czasu całkowitego usunięcia złośliwego oprogramowania.
- robak komputerowy I Love You stworzony przez filipińskich programistów w 2000 roku był jednym z najbardziej zjadliwych wirusów komputerowych w historii. Szacuje się, że zainfekował do 10 procent komputerów podłączonych wówczas do Internetu. Jego mutacje unieruchamiały prywatne komputery, sieci lokalne i serwery pocztowe.
- pomimo maksymalnego wysiłku programistów działających na rzecz bezpieczeństwa w sieci, nie ma obecnie oprogramowania antywirusowego, które byłoby w stanie odkryć wszystkie wirusy komputerowe. Obecne na rynku programy wykrywają jednak większość z nich. Ważne jest jest, by cały czas je uaktualniać, aby „uodparniać” sprzęt na infekcje wywołane przez nowo powstałe wirusy.