8 faktów, których prawdopodobnie nie wiedzieliście o klawiaturach komputerowych
Używamy jej na co dzień, ale rzadko się nad tym zastanawiamy. Jest integralną częścią komputerów – przynajmniej na razie – i tak naprawdę trudni wyobrazić sobie bez niej nowoczesne technologie. Przygotowaliśmy zatem kilka faktów i ciekawostek na temat klawiatury komputerowej.
Krótki jak … japońska spacja
Spacja to zawsze najdłuższy przycisk, ale w przypadku klawiatury japońskiej jest on znacznie krótszy od tego, który znamy na co dzień. Po prostu pismo używane w kraju kwitnącej wiśni jest dużo bardziej skomplikowane niż alfabet łaciński i wymaga umieszczenia na klawiaturze dodatkowych funkcji – oczywiście kosztem biednej spacji 😉
Najpopularniejszy przycisk
Spacja jest nie tylko najdłuższym, ale i najczęściej używanym przyciskiem. Podobno podczas pracy na komputerze około 18 procent wszystkich naciśnięć dotyczy właśnie tego podłużnego klawisza.
Brudna sprawa
Zastanawialiście się kiedykolwiek nad czystością swojej klawiatury? Jeżeli nie, to może warto, ponieważ podczas eksperymentu przeprowadzonego kilka lat temu w Wielkiej Brytanii, na ponad 10. procentach sprawdzanych klawiatur znaleziono więcej zarazków niż na desce klozetowej. Na niektórych, znajdujących się w biurach znajdowały się nawet mysie odchody.
Komputer w klawiaturze
Młodsi ich nie pamiętają, a starsi zapewne wspominają z sentymentem. Warto zatem przypomnieć, że zanim pojawiły się znane dziś komputery stacjonarne w formie skrzynek, dużą popularnością (szczególnie w Europie) cieszyły się komputery mieszczące się w klawiaturze, jak Amiga 500 czy Commodore 64.
Która klawiatura najszybsza?
W Polsce najpopularniejsza jest klawiatura QWERTY, której nazwa pochodzi od liter zastosowanych w niej w pierwszej kolejności. Za najszybszą jednak uznaje się tzw. Klawiaturę Dvoraka, która została opatentowana jeszcze w 1936 roku przez … Augusta Dvoraka – właśnie jako alternatywa dla QWERTY. Mimo, że używana jest dużo rzadziej, uznaje się, że jest dużo szybsza i łatwiej się nią posługiwać. Została bowiem stworzona z uwzględnieniem anatomii dłoni oraz częstotliwości występowania poszczególnych liter.
Rekord w pisaniu na klawiaturze
Rekord Guinnessa w najszybszym pisaniu na maszynie należy do Barbary Blackburn, ale dużo ciekawszymi rekordami może się pochwalić mieszkający w Indiach Mohammed Khurshid Hussain, który jest jest najszybszym na świecie człowiekiem w pisaniu na klawiaturze … nosem.
Ctrl alt del
Zdecydowana większość użytkowników komputerów zna ten popularny skrót klawiaturowy służący do tzw. „miękkiego resetu”. Na jego pomysł wpadł inżynier z IBM David Bradley, wybierając klawisze, których nie można było nacisnąć jednocześnie jedną ręką.
Szpiegowanie klawiatury
Hakerzy są w stanie śledzić każde naciśnięcie klawisza na naszej klawiaturze. Służą do tego specjalne oprogramowania lub urządzenia, zwane keyloggerami, Lepiej, by nasze komputery były przed nimi zabezpieczone, ponieważ mogą one służyć wykradaniu danych, numerów kart kredytowych czy haseł.