4 różnice między laptopem biznesowym i konsumenckim

Zobaczcie, czy różni się laptop biznesowy od laptopa konsumenckiego i na co warto zwrócić uwagę kupując tego typu sprzęt.

Zgodnie z nazwą laptop biznesowy powinien być dostosowany do szybkiej i efektywnej pracy, z kolei laptop konsumencki do tzw. użytku domowego. Co jednak faktycznie kryje się za tymi pojęciami i czy różnice między tymi segmentami są naprawdę odczuwalne? Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę dokonując wyboru.

laptop-biznesowy

Jakość wykonania obudowy

Obudowy laptopów z serii konsumenckiej są zazwyczaj wykonane z plastiku, który często wygląda ciekawie i designersko, ale bywa słabej jakości, a co za tym idzie nie jest zbyt trwały i stosunkowo łatwo ulega zniszczeniu. W laptopach biznesowych przeważnie używa się trwalszych materiałów, jak np. mieszanka tytanu i magnezu, dzięki czemu nie musimy się z nimi i obchodzić jak z jajkiem. Z doświadczenia wiemy, że nawet upadek z wysokości ramienia nie spowoduje uszkodzeń w dobrej klasy laptopie biznesowym. Często komputery wyższej klasy możemy poznać na pierwszy rzut oka, bo przeważnie wyglądają one dużo solidniej.

Podzespoły

Komputery klasy biznes muszą zapewnić użytkownikowi bezpieczeństwo danych, ponieważ z założenia pracują na nich profesjonaliści, a co za tym idzie, informacje w nich zapisane mogą być niezwykle kosztowne. Producenci muszą tutaj stawiać na jakość i niezawodność, dlatego podzespoły umieszczone wewnątrz tego typu laptopów przeważnie są lepszej jakości niż te montowane w laptopach marketowych. Oprócz tego, procesory używane w seriach biznesowych mają dodatkowe zabezpieczenia, jak np. Intel vPro, dzięki którym nasze dane są dużo skuteczniej chronione.

Obraz

Laptopy biznesowe są przygotowane do użytkowania w różnych warunkach, w związku z tym przeważnie posiadają matryce matowe. Co prawda mogą mieć one wpływ na intensywność kolorów, za to obraz jest ich przypadku bardzo dobrze widoczny bez względu na nasłonecznienie, nie odbijają nam się na nim błyski światła, a podczas długiego użytkowania nasz wzrok męczy się dużo mniej niż w przypadku matryc błyszczących. Pamiętajmy też, że sprzęt często jest dostosowany do konkretnych potrzeb użytkowników. Jeżeli zatem zależy nam na najlepszej jakości i wydajnej grafice, powinniśmy wybrać komputer z dedykowaną, dobrą kartą, umożliwiającą nam płynne granie w wymagające gry oraz profesjonalną pracę. Dużo szybciej znajdziemy takie rozwiązania w segmencie biznesowym.

Cena

Jeśli chodzi o cenę, komputery klasy biznes najczęściej przegrywają z laptopami konsumenckimi. I nie ma się co dziwić, ponieważ za dobrą jakość po protu musimy zapłacić więcej. Jeżeli jednak nie możemy sobie pozwolić na tak duży wydatek, a zależy nam na naprawdę dobrym sprzęcie, rozwiązaniem mogą być komputery poleasingowe. W tym przypadku możemy kupić świetnej jakości, używany, niezniszczony sprzęt za cenę konsumenckiego laptopa o gorszych parametrach i słabszej jakości wykonania.

Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi. Majątkowe prawa autorskie do materiałów umieszczonych na tych stronach przysługują wyłącznie Computer Alliance.

[]